ZTE Blade A55 Price in Pakistan
ZTE Blade A55
Rs. 15,899
OutOfStock
Colors
ZTE Blade A55 Price & Specifications
| Release Date | 25-07-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | N/A |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~395 PPI) |
| Phone Type | LCD with 90Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 8MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP AF + Al Camera |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc SC9863A |
| GPU | IMG8322 |
ZTE Blade A55 price in Pakistan is 15,899 PKR. ZTE Blade A55 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. ZTE Blade A55 launched with impressive color options starry_black,sunset_orange,water_blue. ZTE Blade A55 phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. ZTE Blade A55 is set up with a 13 MP AF + Al Camera back camera and 8MP selfie camera. The processor Unisoc SC9863A and IMG8322 ensure the smooth performance of ZTE Blade A55. The Display of ZTE Blade A55 supports Resolution up to 1080 x 2400 Pixels (~395 PPI) and the screen Size is 6.75 inch. The phone Screen is protected with the latest 6.75 inch. Mobile battery capacity is 5000mAh. This ZTE mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and ZTE Blade A55 price.
Read More +ZTE Latest Mobiles
ZTE Upcoming Mobiles
ZTE Blade A55 Availability
| Expected Price: | Rs. 15,899 |
| Release Date: | July 25, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
ZTE Blade A55 Price and Specs
| ZTE Blade A55 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 15,899 |
| ZTE Blade A55 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 17,399 |