ZTE Blade A54 Price in Pakistan
ZTE Blade A54
Rs. 18,999
OutOfStock
Colors
ZTE Blade A54 Price & Specifications
| Release Date | 16-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164 x 75.8 x 8.5 mm |
| Phone Weight | 185 g |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 2 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | unspecified |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Unisoc SC9863A |
| GPU | IMG8322 |
ZTE Blade A54 price in Pakistan is 18,999 PKR. ZTE Blade A54 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. ZTE Blade A54 launched with impressive color options gray,blue,lilac_purple. ZTE Blade A54 phone weighs only 185 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. ZTE Blade A54 is set up with a 13 MP back camera and 2 MP selfie camera. The processor Unisoc SC9863A and IMG8322 ensure the smooth performance of ZTE Blade A54. The Display of ZTE Blade A54 supports Resolution up to 720 x 1612 pixels and the screen Size is 6.6 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This ZTE mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and ZTE Blade A54 price.
Read More +ZTE Latest Mobiles
ZTE Upcoming Mobiles
ZTE Blade A54 Availability
| Expected Price: | Rs. 18,999 |
| Release Date: | January 16, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
ZTE Blade A54 Price and Specs
| ZTE Blade A54 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 18,999 |
| ZTE Blade A54 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 18,999 |