Xiaomi Redmi Turbo 4 Price in Pakistan
Xiaomi Redmi Turbo 4
Rs. 84,899
Coming Soon
Colors
Xiaomi Redmi Turbo 4 Price & Specifications
| Release Date | 02-01-2025 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 161 x 75.2 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 203.5 g |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | Si/C Li-Ion 6550 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@24/30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | G720 MC7 |
Xiaomi Redmi Turbo 4 price in Pakistan is 84,899 PKR. Xiaomi Redmi Turbo 4 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi Turbo 4 launched with impressive color options Black,White,Blue. Xiaomi Redmi Turbo 4 phone weighs only 203.5 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi Turbo 4 is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 20 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) and G720 MC7 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi Turbo 4. The Display of Xiaomi Redmi Turbo 4 supports Resolution up to 1220 x 2712 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is Si/C Li-Ion 6550 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi Turbo 4 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi Turbo 4 Availability
| Expected Price: | Rs. 84,899 |
| Release Date: | January 02, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Redmi Turbo 4 Price and Specs
| Xiaomi Redmi Turbo 4 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 84,899 |