Xiaomi Redmi Note 13 Turbo Price in Pakistan
Xiaomi Redmi Note 13 Turbo
Rs. 79,999
Coming Soon
Colors
Xiaomi Redmi Note 13 Turbo Price & Specifications
| Release Date | 10-03-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.1 x 75 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 181 g |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | OLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x2.91 GHz Cortex-X2 & 3x2.49 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 725 |
Xiaomi Redmi Note 13 Turbo price in Pakistan is 79,999 PKR. Xiaomi Redmi Note 13 Turbo is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi Note 13 Turbo launched with impressive color options Black,Blue,White,Harry Potter Edition. Xiaomi Redmi Note 13 Turbo phone weighs only 181 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi Note 13 Turbo is set up with a 64 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x2.91 GHz Cortex-X2 & 3x2.49 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) and Adreno 725 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi Note 13 Turbo. The Display of Xiaomi Redmi Note 13 Turbo supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi Note 13 Turbo price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi Note 13 Turbo Availability
| Expected Price: | Rs. 79,999 |
| Release Date: | March 10, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Redmi Note 13 Turbo Price and Specs
| Xiaomi Redmi Note 13 Turbo 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 79,999 |