Xiaomi Redmi A3x Price in Pakistan
Xiaomi Redmi A3x
Rs. 18,499
InStock
Xiaomi Redmi A3x Price & Specifications
| Release Date | 14-02-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 193 g |
| Operating System | Android 14, MIUI |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Phone Type | 90 Hz Display | Eye Care DC Dimming |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 3 |
| Card Slot | Micro SD Card Support upto 1TB Storage |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 8 MP AI Dual Camera |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core Unisoc T603 Chipest |
| GPU | N/A |
xiaomi redmi a3x price in Pakistan is 18,499 PKR. xiaomi redmi a3x is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi a3x launched with impressive color options midnight_black,moonlight_white,aurora_green. xiaomi redmi a3x phone weighs only 193 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi a3x is set up with a 8 MP AI Dual Camera back camera and 5 MP selfie camera. The processor Octa-core Unisoc T603 Chipest and N/A ensure the smooth performance of xiaomi redmi a3x. The Display of xiaomi redmi a3x supports Resolution up to 720 x 1650 Pixels and the screen Size is 6.71 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.71 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi a3x price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi A3x Availability
| Expected Price: | Rs. 18,499 |
| Release Date: | February 14, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi A3x Price and Specs
| Xiaomi Redmi A3x 3GB RAM and 64GB Storage | Rs. 18,499 |