Xiaomi Redmi 16C Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 16C
Rs. 28,999
Coming Soon
Xiaomi Redmi 16C Price & Specifications
| Release Date | 14-10-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 171.88 x 77.8 x 8.2 |
| Phone Weight | 207g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.88 |
| Screen Resolution | 1640 x 720 |
| Phone Type | LCD with 120Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5160mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G81-Ultra processor |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Xiaomi Redmi 16C price in Pakistan is 28,999 PKR. Xiaomi Redmi 16C is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi 16C launched with impressive color options midnight_black,dreamy_purple,starry_blue,sage_green. Xiaomi Redmi 16C phone weighs only 207g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi 16C is set up with a 50 MP + 2 MP + 0.08 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G81-Ultra processor and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi 16C. The Display of Xiaomi Redmi 16C supports Resolution up to 1640 x 720 and the screen Size is 6.88. The phone Screen is protected with the latest 6.88. Mobile battery capacity is 5160mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi 16C price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 16C Availability
| Expected Price: | Rs. 28,999 |
| Release Date: | October 14, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Redmi 16C Price and Specs
| Xiaomi Redmi 16C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 28,999 |