Xiaomi Redmi 15 Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 15
Rs. 42,899
InStock
Colors
Xiaomi Redmi 15 Price & Specifications
| Release Date | 29-09-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 169.5 x 80.5 x 8.4 mm |
| Phone Weight | 214g |
| Operating System | Xiaomi HyperOS 2 |
| Screen Size | 6.9 Inch Display |
| Screen Resolution | 2340 × 1080 |
| Phone Type | FHD+ DotDisplay |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Supports up to 16GB RAM* with Memory extension |
| Type | 7000mAh |
| Front Camera | 8MP Selfie Camera, f/2 |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP AI Dual Camera, 5P lens, f/1.8, Auxiliary lens |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Snapdragon® 685 Mobile Platform |
| GPU | Qualcomm® Adreno™ |
xiaomi redmi 15 price in Pakistan is 42,899 PKR. xiaomi redmi 15 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi 15 launched with impressive color options midnight_black,titan_gray,sandy_purple. xiaomi redmi 15 phone weighs only 214g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi 15 is set up with a 50MP AI Dual Camera, 5P lens, f/1.8, Auxiliary lens back camera and 8MP Selfie Camera, f/2 selfie camera. The processor Snapdragon® 685 Mobile Platform and Qualcomm® Adreno™ ensure the smooth performance of xiaomi redmi 15. The Display of xiaomi redmi 15 supports Resolution up to 2340 × 1080 and the screen Size is 6.9 Inch Display. The phone Screen is protected with the latest 6.9 Inch Display. Mobile battery capacity is 7000mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi 15 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 15 Availability
| Expected Price: | Rs. 42,899 |
| Release Date: | September 29, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi 15 Price and Specs
| Xiaomi Redmi 15 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 42,899 |