Xiaomi Redmi 12 Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 12
Rs. 34,899
InStock
Colors
Xiaomi Redmi 12 Price & Specifications
| Release Date | 12-09-2023 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 198.5 g |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Screen Size | 6.79 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes ( Area Region dependent) |
| Processor | Mediatek Helio G88 (12nm) Octa-core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
xiaomi redmi 12 price in Pakistan is 34,899 PKR. xiaomi redmi 12 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi 12 launched with impressive color options midnight_black,sky_blue,polar_silver. xiaomi redmi 12 phone weighs only 198.5 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi 12 is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Mediatek Helio G88 (12nm) Octa-core and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of xiaomi redmi 12. The Display of xiaomi redmi 12 supports Resolution up to 1080 x 2460 Pixels and the screen Size is 6.79 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.79 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi 12 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 12 Availability
| Expected Price: | Rs. 34,899 |
| Release Date: | September 12, 2023 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi 12 Price and Specs
| Xiaomi Redmi 12 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 34,899 |
| Xiaomi Redmi 12 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 33,399 |
| Xiaomi Redmi 12 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 41,899 |