Xiaomi Redmi 10A Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 10A
Rs. 25,899
OutOfStock
Xiaomi Redmi 10A Price & Specifications
| Release Date | 27-05-2022 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.9 x 77 x 9 mm |
| Phone Weight | 194 g |
| Operating System | Android 11, MIUI 12.5 |
| Screen Size | 6.53 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 13 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek MT6762G Helio G25 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
xiaomi redmi 10a price in Pakistan is 25,899 PKR. xiaomi redmi 10a is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi 10a launched with impressive color options chrome_silver,graphite_gray,sky_blue. xiaomi redmi 10a phone weighs only 194 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi 10a is set up with a 13 MP + 2 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor MediaTek MT6762G Helio G25 and PowerVR GE8320 ensure the smooth performance of xiaomi redmi 10a. The Display of xiaomi redmi 10a supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.53 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.53 Inches. Mobile battery capacity is Li-Ion 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi 10a price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 10A Availability
| Expected Price: | Rs. 25,899 |
| Release Date: | May 27, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi 10A Price and Specs
| Xiaomi Redmi 10A 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 25,899 |
| Xiaomi Redmi 10A 3GB RAM and 64GB Storage | Rs. 20,199 |