Xiaomi Poco M8 Price in Pakistan
Xiaomi Poco M8
Rs. 89,999
Coming Soon
Colors
Xiaomi Poco M8 Price & Specifications
| Release Date | 12-01-2024 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.1 x 75 x 8 mm |
| Phone Weight | 179 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Xiaomi Poco M8 price in Pakistan is 89,999 PKR. Xiaomi Poco M8 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Poco M8 launched with impressive color options Black,Blue,Purple. Xiaomi Poco M8 phone weighs only 179 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Poco M8 is set up with a 64 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Xiaomi Poco M8. The Display of Xiaomi Poco M8 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Poco M8 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Poco M8 Availability
| Expected Price: | Rs. 89,999 |
| Release Date: | January 12, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Poco M8 Price and Specs
| Xiaomi Poco M8 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 89,999 |