Xiaomi Poco C50 Price in Pakistan
Xiaomi Poco C50
Rs. 23,999
Coming Soon
Xiaomi Poco C50 Price & Specifications
| Release Date | 17-12-2022 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.9 x 76.5 x 9.1 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 12, MIUI 12 |
| Screen Size | 6.52 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 32 |
| RAM | 2 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 8 MP + 0.3 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Xiaomi Poco C50 price in Pakistan is 23,999 PKR. Xiaomi Poco C50 is available with a variant 2GB RAM and 32GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Poco C50 launched with impressive color . Xiaomi Poco C50 phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Poco C50 is set up with a 8 MP + 0.3 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Octa-core and PowerVR GE8320 ensure the smooth performance of Xiaomi Poco C50. The Display of Xiaomi Poco C50 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.52 Inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Poco C50 price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Poco C50 Availability
| Expected Price: | Rs. 23,999 |
| Release Date: | December 17, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Poco C50 Price and Specs
| Xiaomi Poco C50 2GB RAM and 32GB Storage | Rs. 23,999 |