Xiaomi Civi 4 Pro Price in Pakistan
Xiaomi Civi 4 Pro
Rs. 121,999
Coming Soon
Colors
Xiaomi Civi 4 Pro Price & Specifications
| Release Date | 12-09-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm |
| Phone Weight | 177.6 |
| Operating System | Android 14, HyperOS |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Screen Resolution | 1236 x 2750 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 4700 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP + 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@24/30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
Xiaomi Civi 4 Pro price in Pakistan is 121,999 PKR. Xiaomi Civi 4 Pro is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Civi 4 Pro launched with impressive color options Black,Pink,Blue,Green. Xiaomi Civi 4 Pro phone weighs only 177.6 which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Civi 4 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 12 MP back camera and 32 MP + 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) and Adreno 735 ensure the smooth performance of Xiaomi Civi 4 Pro. The Display of Xiaomi Civi 4 Pro supports Resolution up to 1236 x 2750 pixels and the screen Size is 6.55 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass Victus 2. Mobile battery capacity is Li-Po 4700 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Civi 4 Pro price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Civi 4 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 121,999 |
| Release Date: | September 12, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi Civi 4 Pro Price and Specs
| Xiaomi Civi 4 Pro 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 121,999 |