Xiaomi 13T Price in Pakistan
Xiaomi 13T
Rs. 160,499
OutOfStock
Colors
Xiaomi 13T Price & Specifications
| Release Date | 26-09-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.2 x 75.7 x 8.5 mm |
| Phone Weight | 197 g |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps, HDR10+ |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps (HDR10+), 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8200 Ultra Octa-core |
| GPU | Mali-G610 |
Xiaomi 13T price in Pakistan is 160,999 PKR. Xiaomi 13T is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi 13T launched with impressive color options black,meadow_green,alpine_blue. Xiaomi 13T phone weighs only 197 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi 13T is set up with a 50 MP + 50 MP + 12 MP back camera and 20 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 8200 Ultra Octa-core and Mali-G610 ensure the smooth performance of Xiaomi 13T. The Display of Xiaomi 13T supports Resolution up to 1220 x 2712 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi 13T price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi 13T Availability
| Expected Price: | Rs. 160,499 |
| Release Date: | September 26, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi 13T Price and Specs
| Xiaomi 13T 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 160,499 |