Vivo Y29 Price in Pakistan
Vivo Y29
Rs. 44,699
InStock
Colors
Vivo Y29 Price & Specifications
| Release Date | 20-05-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 165.70 × 76.30 × 8.09 mm |
| Phone Weight | 204 g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.68 inches |
| Screen Resolution | 1608 × 720 |
| Phone Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Screen Protection | Schott Glass |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Snapdragon 685 |
| GPU | Adreno 610 |
vivo y29 price in Pakistan is 44,699 PKR. vivo y29 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. vivo y29 launched with impressive color options noble_brown,elegant_white. vivo y29 phone weighs only 204 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo y29 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Snapdragon 685 and Adreno 610 ensure the smooth performance of vivo y29. The Display of vivo y29 supports Resolution up to 1608 × 720 and the screen Size is 6.68 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.68 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo y29 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y29 Availability
| Expected Price: | Rs. 44,699 |
| Release Date: | May 20, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Vivo Y29 Price and Specs
| Vivo Y29 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 44,699 |
| Vivo Y29 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 49,199 |