Vivo Y28 Price in Pakistan
Vivo Y28
Rs. 41,899
OutOfStock
Colors
Vivo Y28 Price & Specifications
| Release Date | 23-07-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.7 x 75.4 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 186g |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1608 |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali G57 MP2 |
Vivo Y28 price in Pakistan is 41,899 PKR. Vivo Y28 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Vivo Y28 launched with impressive color options agate_green,gleaming_orange. Vivo Y28 phone weighs only 186g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo Y28 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G85 and Mali G57 MP2 ensure the smooth performance of Vivo Y28. The Display of Vivo Y28 supports Resolution up to 720 x 1608 and the screen Size is 6.56 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.56 inches. Mobile battery capacity is 6000 mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo Y28 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y28 Availability
| Expected Price: | Rs. 41,899 |
| Release Date: | July 23, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Vivo Y28 Price and Specs
| Vivo Y28 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 41,899 |
| Vivo Y28 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 38,899 |