Vivo Y22 Price in Pakistan
Vivo Y22
Rs. 31,899
InStock
Colors
Vivo Y22 Price & Specifications
| Release Date | 30-11-2022 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Funtouch OS 12 |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
vivo y22 price in Pakistan is 31,899 PKR. vivo y22 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. vivo y22 launched with impressive color options starlit_blue,metaverse_green. vivo y22 phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo y22 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G85 (12nm) and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of vivo y22. The Display of vivo y22 supports Resolution up to 720 x 1612 pixels and the screen Size is 6.55 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.55 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo y22 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y22 Availability
| Expected Price: | Rs. 31,899 |
| Release Date: | November 30, 2022 |
| Phone Status: | InStock |
Vivo Y22 Price and Specs
| Vivo Y22 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 31,899 |
| Vivo Y22 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 45,199 |