Vivo Y18s Price in Pakistan
Vivo Y18s
Rs. 36,999
Coming Soon
Colors
Vivo Y18s Price & Specifications
| Release Date | 13-06-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.7 x 75.4 x 8.1 mm (6.44 x 2.97 x 0.32 in) |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Vivo Y18s price in Pakistan is 36,999 PKR. Vivo Y18s is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo Y18s launched with impressive color options Glitter Purple,Forest Green. Vivo Y18s phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo Y18s is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Vivo Y18s. The Display of Vivo Y18s supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.56 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo Y18s price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y18s Availability
| Expected Price: | Rs. 36,999 |
| Release Date: | June 13, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo Y18s Price and Specs
| Vivo Y18s 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 36,999 |