Vivo Y04 Price in Pakistan
Vivo Y04
Rs. 31,400
InStock
Colors
Vivo Y04 Price & Specifications
| Release Date | 27-02-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 167.30 × 76.95 × 8.19 mm |
| Phone Weight | 199g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 1600 × 720 |
| Phone Type | LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Memory Expandable upto 2TB |
| Type | 5500 mAh |
| Front Camera | 5MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc T7225 |
| GPU | N/A |
vivo y04 price in Pakistan is 29,899 PKR. vivo y04 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. vivo y04 launched with impressive color options jade_green,titanium_gold. vivo y04 phone weighs only 199g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo y04 is set up with a 13 MP + 0.08 MP back camera and 5MP selfie camera. The processor Unisoc T7225 and N/A ensure the smooth performance of vivo y04. The Display of vivo y04 supports Resolution up to 1600 × 720 and the screen Size is 6.74 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 inches. Mobile battery capacity is 5500 mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo y04 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo Y04 Availability
| Expected Price: | Rs. 31,400 |
| Release Date: | February 27, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Vivo Y04 Price and Specs
| Vivo Y04 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 31,400 |
| Vivo Y04 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 29,899 |
| Vivo Y04 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 30,899 |
| Vivo Y04 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 30,899 |