vivo y02t Price in Pakistan
vivo y02t
Rs. 19,999
OutOfStock
Colors
vivo y02t Price & Specifications
| Release Date | 13-07-2023 |
| SIM Support | Sing SIM / Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Phone Dimensions | 163.99 × 75.63 × 8.49 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | null |
| Screen Size | 6.51 inches |
| Screen Resolution | 1600 × 720 |
| Phone Type | LCD (IPS) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | null |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 8 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Helio P35 |
| GPU | null |
vivo y02t price in Pakistan is 22,499 PKR. vivo y02t is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. vivo y02t launched with impressive color options sunset_gold,orchid_blue,cosmic_gray. vivo y02t phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo y02t is set up with a 8 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Helio P35 and null ensure the smooth performance of vivo y02t. The Display of vivo y02t supports Resolution up to 1600 × 720 and the screen Size is 6.51 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo y02t price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
vivo y02t Availability
| Expected Price: | Rs. 19,999 |
| Release Date: | July 13, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
vivo y02t Price and Specs
| vivo y02t 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 19,999 |
| vivo y02t 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 27,699 |