Vivo X200 Price in Pakistan
Vivo X200
Rs. 149,999
Coming Soon
Colors
Vivo X200 Price & Specifications
| Release Date | 21-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
| Phone Weight | 202 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP+ 64 MP + 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K, 1080p |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
Vivo X200 price in Pakistan is 149,999 PKR. Vivo X200 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Vivo X200 launched with impressive color options Startrail Blue,Asteroid Black,White,Orange. Vivo X200 phone weighs only 202 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo X200 is set up with a 50 MP+ 64 MP + 50 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) and Immortalis-G720 MC12 ensure the smooth performance of Vivo X200. The Display of Vivo X200 supports Resolution up to 1260 x 2800 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is Li-Ion 5000 mAh, non-removable. This vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo X200 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo X200 Availability
| Expected Price: | Rs. 149,999 |
| Release Date: | November 21, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo X200 Price and Specs
| Vivo X200 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 149,999 |