Vivo V40e Price in Pakistan
Vivo V40e
Rs. 89,399
OutOfStock
Colors
Vivo V40e Price & Specifications
| Release Date | 02-11-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.72 × 75.00 × 7.49 mm |
| Phone Weight | 183g |
| Operating System | Android 14 Funtouch |
| Screen Size | 6.77 Inches |
| Screen Resolution | 2392 × 1080 Pixels |
| Phone Type | AMOLED with 120Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 5500 mAh |
| Front Camera | 50 MP AF Ultra Wide-Angle Selfie Camera: AF supported; f/2.0; FOV 92°; 5P lens |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP Sony IMX882 OIS Main Camera + 8 MP Ultra Wide-Angle Camera |
| Back Flash Light | Rear flash |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
vivo v40e price in Pakistan is 89,399 PKR. vivo v40e is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. vivo v40e launched with impressive color options mint_green,royal_bronze. vivo v40e phone weighs only 183g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. vivo v40e is set up with a 50 MP Sony IMX882 OIS Main Camera + 8 MP Ultra Wide-Angle Camera back camera and 50 MP AF Ultra Wide-Angle Selfie Camera: AF supported; f/2.0; FOV 92°; 5P lens selfie camera. The processor MediaTek Dimensity 7300 and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of vivo v40e. The Display of vivo v40e supports Resolution up to 2392 × 1080 Pixels and the screen Size is 6.77 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.77 Inches. Mobile battery capacity is 5500 mah. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and vivo v40e price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo V40e Availability
| Expected Price: | Rs. 89,399 |
| Release Date: | November 02, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Vivo V40e Price and Specs
| Vivo V40e 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 89,399 |