Vivo V30e Price in Pakistan
Vivo V30e
Rs. 93,699
OutOfStock
Vivo V30e Price & Specifications
| Release Date | 22-05-2024 |
| SIM Support | Dual SIM Dual Standby |
| Phone Dimensions | 164.36 × 74.75 × 7.75 mm (Brown) 164.36 × 74.75 × 7.65 mm (Green) |
| Phone Weight | 188g (Brown) 179g (Green) |
| Operating System | Funtouch OS 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 2400 × 1080 Pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5500 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080P/720 |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K/1080P/720P |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Qualcomm Snapdragon® 6 Gen 1 |
| GPU | N/A |
Vivo V30e price in Pakistan is 86,199 PKR. Vivo V30e is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Vivo V30e launched with impressive color options sunny_green,classy_brown,white. Vivo V30e phone weighs only 188g (Brown) 179g (Green) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo V30e is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Qualcomm Snapdragon® 6 Gen 1 and N/A ensure the smooth performance of Vivo V30e. The Display of Vivo V30e supports Resolution up to 2400 × 1080 Pixels and the screen Size is 6.78 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 Inches. Mobile battery capacity is 5500 mAh. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo V30e price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo V30e Availability
| Expected Price: | Rs. 93,699 |
| Release Date: | May 22, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Vivo V30e Price and Specs
| Vivo V30e 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 93,699 |