Vivo V27 Price in Pakistan
Vivo V27 Price & Specifications
| Release Date | 16-12-2022 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 157.20 × 72.42 × 7.39 mm (Stardust Black) / 157.2 × 72.42 × 7.55mm (Sunshine Gold) |
| Phone Weight | 179 g/181g |
| Operating System | Funtouch OS 12 |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | Schott Xensation Up |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Dimensity 920 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Vivo V27 price in Pakistan is 79,799 PKR. Vivo V27 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo V27 launched with impressive color . Vivo V27 phone weighs only 179 g/181g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo V27 is set up with a 64 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 50 MP + 8 MP selfie camera. The processor MediaTek Dimensity 920 and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Vivo V27. The Display of Vivo V27 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.44 inches. The phone Screen is protected with the latest Schott Xensation Up. Mobile battery capacity is Li-Po 4200 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo V27 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo V27 Availability
| Expected Price: | Rs. 79,799 |
| Release Date: | December 16, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo V27 Price and Specs
| Vivo V27 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 79,799 |