Vivo T3x Price in Pakistan
Vivo T3x
Rs. 73,999
Coming Soon
Colors
Vivo T3x Price & Specifications
| Release Date | 10-06-2024 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.5 x 75.8 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.62 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Schott Xensation Up |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 4600 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Vivo T3x price in Pakistan is 73,999 PKR. Vivo T3x is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo T3x launched with impressive color options Black Onyx,Sea Green,Lavender Glow. Vivo T3x phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo T3x is set up with a 64 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Vivo T3x. The Display of Vivo T3x supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.62 inches. The phone Screen is protected with the latest Schott Xensation Up. Mobile battery capacity is 4600 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo T3x price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo T3x Availability
| Expected Price: | Rs. 73,999 |
| Release Date: | June 10, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo T3x Price and Specs
| Vivo T3x 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 73,999 |