Vivo S19 Price in Pakistan
Vivo S19
Rs. 113,999
Coming Soon
Colors
Vivo S19 Price & Specifications
| Release Date | 08-12-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm (6.46 x 2.93 x 0.30 in) |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 13, OriginOS 3 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
Vivo S19 price in Pakistan is 113,999 PKR. Vivo S19 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo S19 launched with impressive color options Black,Blue,Pink. Vivo S19 phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo S19 is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) and Adreno 642L ensure the smooth performance of Vivo S19. The Display of Vivo S19 supports Resolution up to 1260 x 2800 pixels and the screen Size is 6.78 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 4600 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo S19 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo S19 Availability
| Expected Price: | Rs. 113,999 |
| Release Date: | December 08, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo S19 Price and Specs
| Vivo S19 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 113,999 |