Vivo iQOO 13 Price in Pakistan
Vivo iQOO 13
Rs. 151,999
Coming Soon
Colors
Vivo iQOO 13 Price & Specifications
| Release Date | 14-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 203.7 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Phone Type | LTPO AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 64 MP + 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 8K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
Vivo iQOO 13 price in Pakistan is 151,999 PKR. Vivo iQOO 13 is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Vivo iQOO 13 launched with impressive color options Black,Red,White (BMW M branding). Vivo iQOO 13 phone weighs only 203.7 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Vivo iQOO 13 is set up with a 50 MP + 64 MP + 50 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) and Adreno 750 ensure the smooth performance of Vivo iQOO 13. The Display of Vivo iQOO 13 supports Resolution up to 1260 x 2800 pixels and the screen Size is 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Vivo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Vivo iQOO 13 price.
Read More +Vivo Latest Mobiles
Vivo Upcoming Mobiles
Vivo iQOO 13 Availability
| Expected Price: | Rs. 151,999 |
| Release Date: | November 14, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Vivo iQOO 13 Price and Specs
| Vivo iQOO 13 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 151,999 |