Tecno Spark 40C Price in Pakistan
Tecno Spark 40C
Rs. 25,199
InStock
Tecno Spark 40C Price & Specifications
| Release Date | 07-08-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 165.6x77x8.37mm |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.67'' |
| Screen Resolution | 720*1600 |
| Phone Type | 120Hz 6.67'' Hole Screen |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 6000mAh battery |
| Front Camera | 8MP |
| Front Flash Light | Dual Flash |
| Front Video Recording | N/A |
| Back Camera | 13 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | N/A |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Helio G81 |
| GPU | N/A |
tecno spark 40c price in Pakistan is 25,199 PKR. tecno spark 40c is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. tecno spark 40c launched with impressive color options veil_white,ripple_blue,titanium_grey,ink_black. tecno spark 40c phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. tecno spark 40c is set up with a 13 MP back camera and 8MP selfie camera. The processor Helio G81 and N/A ensure the smooth performance of tecno spark 40c. The Display of tecno spark 40c supports Resolution up to 720*1600 and the screen Size is 6.67''. The phone Screen is protected with the latest 6.67''. Mobile battery capacity is 6000mAh Battery. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and tecno spark 40c price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Spark 40C Availability
| Expected Price: | Rs. 25,199 |
| Release Date: | August 07, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Tecno Spark 40C Price and Specs
| Tecno Spark 40C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 25,199 |