Tecno Spark 20P Price in Pakistan
Tecno Spark 20P
Rs. 31,899
Coming Soon
Tecno Spark 20P Price & Specifications
| Release Date | 24-09-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm |
| Phone Weight | - |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | N/A |
Tecno Spark 20P price in Pakistan is 31,899 PKR. Tecno Spark 20P is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Spark 20P launched with impressive color options Alpenglow Gold,Magic Skin. Tecno Spark 20P phone weighs only - which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Spark 20P is set up with a 50 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 and N/A ensure the smooth performance of Tecno Spark 20P. The Display of Tecno Spark 20P supports Resolution up to 720 x 1612 pixels and the screen Size is 6.6 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Spark 20P price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Spark 20P Availability
| Expected Price: | Rs. 31,899 |
| Release Date: | September 24, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Spark 20P Price and Specs
| Tecno Spark 20P 4GB RAM and 256GB Storage | Rs. 31,899 |