Tecno Spark 10 Pro Price in Pakistan
Tecno Spark 10 Pro
Rs. 29,299
OutOfStock
Colors
Tecno Spark 10 Pro Price & Specifications
| Release Date | 22-08-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.6 x 76.2 x 8.4mm |
| Phone Weight | 208 g |
| Operating System | Android13 + HiOS 12.6 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 Pixels |
| Phone Type | FHD+H |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSD Card, (supports upto 256GB) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + QVGA |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | 2.0 Ghz Octa Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Tecno Spark 10 Pro price in Pakistan is 29,799 PKR. Tecno Spark 10 Pro is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Spark 10 Pro launched with impressive color options magic_skin_red,starry_black,pearl_white,lunar_eclipse. Tecno Spark 10 Pro phone weighs only 208 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Spark 10 Pro is set up with a 50 MP + QVGA back camera and 32 MP selfie camera. The processor 2.0 Ghz Octa Core and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Spark 10 Pro. The Display of Tecno Spark 10 Pro supports Resolution up to 1080 x 2460 Pixels and the screen Size is 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Spark 10 Pro price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Spark 10 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 29,299 |
| Release Date: | August 22, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Tecno Spark 10 Pro Price and Specs
| Tecno Spark 10 Pro 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,299 |
| Tecno Spark 10 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 29,499 |