Tecno Pova 8 Price in Pakistan
Tecno Pova 8
Rs. 44,999
Coming Soon
Colors
Tecno Pova 8 Price & Specifications
| Release Date | 11-10-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 166.2 x 76.8 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 195 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Tecno Pova 8 price in Pakistan is 44,999 PKR. Tecno Pova 8 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Pova 8 launched with impressive color options Interstellar Blue,Comet Green,Meteorite Grey. Tecno Pova 8 phone weighs only 195 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Pova 8 is set up with a 108 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Pova 8. The Display of Tecno Pova 8 supports Resolution up to 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) and the screen Size is 6.78 inches. Mobile battery capacity is 6000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Pova 8 price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Pova 8 Availability
| Expected Price: | Rs. 44,999 |
| Release Date: | October 11, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Pova 8 Price and Specs
| Tecno Pova 8 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 44,999 |