Tecno Pova 7 Pro Price in Pakistan
Tecno Pova 7 Pro
Rs. 58,999
Coming Soon
Colors
Tecno Pova 7 Pro Price & Specifications
| Release Date | 08-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9 mm (6.63 x 3.01 x 0.35 in) |
| Phone Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Operating System | Android 13, HIOS 13 |
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Phone Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Front Flash Light | LED flash |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 0.08 MP, (depth) |
| Back Flash Light | Dual LED flash |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Tecno Pova 7 Pro price in Pakistan is 58,999 PKR. Tecno Pova 7 Pro is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Pova 7 Pro launched with impressive color options dark_illusion,fantasy_silver. Tecno Pova 7 Pro phone weighs only 212 g (7.48 oz) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Pova 7 Pro is set up with a 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 0.08 MP, (depth) back camera and 16 MP, f/2.0, (wide) selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Pova 7 Pro. The Display of Tecno Pova 7 Pro supports Resolution up to 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) and the screen Size is 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio). Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Pova 7 Pro price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Pova 7 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 58,999 |
| Release Date: | November 08, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Pova 7 Pro Price and Specs
| Tecno Pova 7 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 58,999 |