Tecno Pova 6 Ultra Price in Pakistan
Tecno Pova 6 Ultra
Rs. 59,999
Coming Soon
Colors
Tecno Pova 6 Ultra Price & Specifications
| Release Date | 28-08-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 166.2 x 76.8 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 195 g |
| Operating System | Android 14, HIOS 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Tecno Pova 6 Ultra price in Pakistan is 59,999 PKR. Tecno Pova 6 Ultra is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Pova 6 Ultra launched with impressive color options Interstellar Blue,Comet Green,Meteorite Grey. Tecno Pova 6 Ultra phone weighs only 195 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Pova 6 Ultra is set up with a 108 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Pova 6 Ultra. The Display of Tecno Pova 6 Ultra supports Resolution up to 1080 x 2460 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 6000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Pova 6 Ultra price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Pova 6 Ultra Availability
| Expected Price: | Rs. 59,999 |
| Release Date: | August 28, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Pova 6 Ultra Price and Specs
| Tecno Pova 6 Ultra 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 59,999 |