Tecno Phantom X4 Pro Price in Pakistan
Tecno Phantom X4 Pro
Rs. 99,999
Coming Soon
Colors
Tecno Phantom X4 Pro Price & Specifications
| Release Date | 30-04-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.6 x 72.7 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 203 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 5160 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 13 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
Tecno Phantom X4 Pro price in Pakistan is 99,999 PKR. Tecno Phantom X4 Pro is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Phantom X4 Pro launched with impressive color options Stardust Gray,Moonlight Silver. Tecno Phantom X4 Pro phone weighs only 203 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Phantom X4 Pro is set up with a 64 MP + 13 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) and Mali-G710 MC10 ensure the smooth performance of Tecno Phantom X4 Pro. The Display of Tecno Phantom X4 Pro supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.8 Inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass Victus. Mobile battery capacity is 5160 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Phantom X4 Pro price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Phantom X4 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 99,999 |
| Release Date: | April 30, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Phantom X4 Pro Price and Specs
| Tecno Phantom X4 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 99,999 |