Tecno Camon 50 Pro Price in Pakistan
Tecno Camon 50 Pro
Rs. 84,899
InStock
Colors
Tecno Camon 50 Pro Price & Specifications
| Release Date | 01-03-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm |
| Phone Weight | - |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Tecno Camon 50 Pro price in Pakistan is 84,899 PKR. Tecno Camon 50 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Camon 50 Pro launched with impressive color options Moonshadow Black,Malachite Green,Nebula Titanium. Tecno Camon 50 Pro phone weighs only - which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Camon 50 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 8 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Camon 50 Pro. The Display of Tecno Camon 50 Pro supports Resolution up to 1208 x 2644 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Camon 50 Pro price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Camon 50 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 84,899 |
| Release Date: | March 01, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Tecno Camon 50 Pro Price and Specs
| Tecno Camon 50 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 84,899 |