Tecno Camon 50 Price in Pakistan
Tecno Camon 50
Rs. 57,999
Coming Soon
Tecno Camon 50 Price & Specifications
| Release Date | 02-10-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.3 x 75.3 x 7.7 mm |
| Phone Weight | - |
| Operating System | Android 14, HIOS 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Tecno Camon 50 price in Pakistan is 57,999 PKR. Tecno Camon 50 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Camon 50 launched with impressive color options Iceland Basaltic Dark,Uyuni Salt White,Sahara Sand Brown. Tecno Camon 50 phone weighs only - which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Camon 50 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Camon 50. The Display of Tecno Camon 50 supports Resolution up to 1080 x 2436 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Camon 50 price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Camon 50 Availability
| Expected Price: | Rs. 57,999 |
| Release Date: | October 02, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Camon 50 Price and Specs
| Tecno Camon 50 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 57,999 |