Tecno Camon 50 Premier Price in Pakistan
Tecno Camon 50 Premier
Rs. 158,999
Coming Soon
Tecno Camon 50 Premier Price & Specifications
| Release Date | 24-11-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 162.66*76.23*7.907mm |
| Phone Weight | 210 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.77 Inches |
| Screen Resolution | 1264*2780 |
| Phone Type | AMOLED 120Hz |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 50MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP 1/1.56'' OIS+50 3X+50 UW, Rear Quad Flash |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Dimensity 8200 Ultimate 5G |
| GPU | null |
Tecno Camon 50 Premier price in Pakistan is 158,999 PKR. Tecno Camon 50 Premier is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Camon 50 Premier launched with impressive color options hawaii_lava_black,alps_snowy_silver. Tecno Camon 50 Premier phone weighs only 210 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Camon 50 Premier is set up with a 50MP 1/1.56'' OIS+50 3X+50 UW, Rear Quad Flash back camera and 50MP selfie camera. The processor MediaTek Dimensity 8200 Ultimate 5G and null ensure the smooth performance of Tecno Camon 50 Premier. The Display of Tecno Camon 50 Premier supports Resolution up to 1264*2780 and the screen Size is 6.77 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.77 Inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Camon 50 Premier price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Camon 50 Premier Availability
| Expected Price: | Rs. 158,999 |
| Release Date: | November 24, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Camon 50 Premier Price and Specs
| Tecno Camon 50 Premier 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 158,999 |