Sparx Neo 5 Price in Pakistan
Sparx Neo 5
Rs. 12,399
OutOfStock
Colors
Sparx Neo 5 Price & Specifications
| Release Date | 21-02-2023 |
| SIM Support | Dual SIM Nano |
| Phone Dimensions | 168 x 77.7 x 9.2mm |
| Phone Weight | null |
| Operating System | Android 12(GO) |
| Screen Size | 6.517 inches |
| Screen Resolution | 720x1600 |
| Phone Type | IPS |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 32 |
| RAM | 2 |
| Card Slot | Support micro SD upto 128GB |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 8MP + QVGA + QVGA (Triple) AF |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | null |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc SC9832e |
| GPU | null |
Sparx Neo 5 price in Pakistan is 20,399 PKR. Sparx Neo 5 is available with a variant 2GB RAM and 32GB Storage. This storage is enough to save important data. Sparx Neo 5 launched with impressive color options grey,black,mint_magic. Sparx Neo 5 phone weighs only null which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Sparx Neo 5 is set up with a 8MP + QVGA + QVGA (Triple) AF back camera and 5 MP selfie camera. The processor Unisoc SC9832e and null ensure the smooth performance of Sparx Neo 5. The Display of Sparx Neo 5 supports Resolution up to 720x1600 and the screen Size is 6.517 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Sparx mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Sparx Neo 5 price.
Read More +Sparx Latest Mobiles
Sparx Upcoming Mobiles
Sparx Neo 5 Availability
| Expected Price: | Rs. 12,399 |
| Release Date: | February 21, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Sparx Neo 5 Price and Specs
| Sparx Neo 5 2GB RAM and 32GB Storage | Rs. 12,399 |