Samsung Galaxy Z Flip 4 Price in Pakistan
Samsung Galaxy Z Flip 4
Rs. 250,899
OutOfStock
Samsung Galaxy Z Flip 4 Price & Specifications
| Release Date | 18-10-2022 |
| SIM Support | Nano-SIM, eSIM |
| Phone Dimensions | Unfolded: (165.2 x 71.9 x 6.9 mm), Folded: (84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm) |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1.1 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Phone Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 3700 mAh, non-removable |
| Front Camera | 10 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30fps |
| Back Camera | 12 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
samsung galaxy z flip 4 price in Pakistan is 250,899 PKR. samsung galaxy z flip 4 is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy z flip 4 launched with impressive color options bora_purple,graphite,pink_gold,blue. samsung galaxy z flip 4 phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy z flip 4 is set up with a 12 MP + 12 MP back camera and 10 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) and Adreno 730 ensure the smooth performance of samsung galaxy z flip 4. The Display of samsung galaxy z flip 4 supports Resolution up to 1080 x 2640 pixels and the screen Size is 6.7 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 Inches. Mobile battery capacity is Li-Po 3700 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy z flip 4 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy Z Flip 4 Availability
| Expected Price: | Rs. 250,899 |
| Release Date: | October 18, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Samsung Galaxy Z Flip 4 Price and Specs
| Samsung Galaxy Z Flip 4 8GB RAM and 512GB Storage | Rs. 250,899 |
| Samsung Galaxy Z Flip 4 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 184,899 |