Samsung Galaxy S26 Price in Pakistan
Samsung Galaxy S26
Rs. 299,899
InStock
Colors
Samsung Galaxy S26 Price & Specifications
| Release Date | 26-02-2026 |
| SIM Support | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| Phone Dimensions | 149.6 x 71.7 x 7.2 |
| Phone Weight | 167 g |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 159.3mm (6.3 |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 (FHD+) |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 4300 mAh |
| Front Camera | 12.0 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @30fps |
| Back Camera | 50.0 MP + 10.0 MP + 12.0 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Deca-Core |
| GPU | N/A |
samsung galaxy s26 price in Pakistan is 299,899 PKR. samsung galaxy s26 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy s26 launched with impressive color options cobalt_violet,sky_blue,black,white. samsung galaxy s26 phone weighs only 167 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy s26 is set up with a 50.0 MP + 10.0 MP + 12.0 MP back camera and 12.0 MP selfie camera. The processor Deca-Core and N/A ensure the smooth performance of samsung galaxy s26. The Display of samsung galaxy s26 supports Resolution up to 2340 x 1080 (FHD+) and the screen Size is 159.3mm (6.3. The phone Screen is protected with the latest 159.3mm (6.3. Mobile battery capacity is 4300 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy s26 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy S26 Availability
| Expected Price: | Rs. 299,899 |
| Release Date: | February 26, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy S26 Price and Specs
| Samsung Galaxy S26 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 299,899 |
| Samsung Galaxy S26 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 356,899 |