Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan
Samsung Galaxy S26 Plus
Rs. 364,899
InStock
Colors
Samsung Galaxy S26 Plus Price & Specifications
| Release Date | 26-02-2026 |
| SIM Support | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| Phone Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 169.1mm |
| Screen Resolution | 3120 x 1440 (Quad HD+) |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 4900 mAh |
| Front Camera | 12.0 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @30fps |
| Back Camera | 50MP395567 |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth v6.0 |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Deca-Core |
| GPU | N/A |
samsung galaxy s26 plus price in Pakistan is 364,899 PKR. samsung galaxy s26 plus is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy s26 plus launched with impressive color options cobalt_violet,sky_blue,black,white. samsung galaxy s26 plus phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy s26 plus is set up with a 50MP395567 back camera and 12.0 MP selfie camera. The processor Deca-Core and N/A ensure the smooth performance of samsung galaxy s26 plus. The Display of samsung galaxy s26 plus supports Resolution up to 3120 x 1440 (Quad HD+) and the screen Size is 169.1mm. The phone Screen is protected with the latest 169.1mm. Mobile battery capacity is 4900 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy s26 plus price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy S26 Plus Availability
| Expected Price: | Rs. 364,899 |
| Release Date: | February 26, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy S26 Plus Price and Specs
| Samsung Galaxy S26 Plus 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 364,899 |
| Samsung Galaxy S26 Plus 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 409,899 |