Samsung Galaxy S24 Ultra Price in Pakistan
Samsung Galaxy S24 Ultra
Rs. 309,899
InStock
Colors
Samsung Galaxy S24 Ultra Price & Specifications
| Release Date | 12-02-2024 |
| SIM Support | Dual-SIM (SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM) |
| Phone Dimensions | 162.3 x 79.0 x 8.6 |
| Phone Weight | 232g |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Screen Resolution | 3120 x 1440 (Quad HD+) |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | null |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 200 MP + 50 MP + 12 MP + 10 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core |
| GPU | null |
Samsung Galaxy S24 Ultra price in Pakistan is 417,899 PKR. Samsung Galaxy S24 Ultra is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy S24 Ultra launched with impressive color options titanium_grey,titanium_black,titanium_violet,titanium_yellow,titanium_green,titanium_blue. Samsung Galaxy S24 Ultra phone weighs only 232g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy S24 Ultra is set up with a 200 MP + 50 MP + 12 MP + 10 MP back camera and 12 MP selfie camera. The processor Octa-Core and N/A ensure the smooth performance of Samsung Galaxy S24 Ultra. The Display of Samsung Galaxy S24 Ultra supports Resolution up to 3120 x 1440 (Quad HD+) and the screen Size is 6.8 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.8 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy S24 Ultra price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy S24 Ultra Availability
| Expected Price: | Rs. 309,899 |
| Release Date: | February 12, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy S24 Ultra Price and Specs
| Samsung Galaxy S24 Ultra 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 309,899 |
| Samsung Galaxy S24 Ultra 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 417,899 |