Samsung Galaxy S23 Price in Pakistan
samsung galaxy s23
Rs. 413,999
OutOfStock
Colors
samsung galaxy s23 Price & Specifications
| Release Date | 28-02-2023 |
| SIM Support | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 146.3 x 70.9 x 7.6 mm |
| Phone Weight | 168 g |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Ion 3900 mAh, non-removable |
| Front Camera | 12 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 740 |
samsung galaxy s23 price in Pakistan is 413,999 PKR. samsung galaxy s23 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy s23 launched with impressive color options lavender,phantom_black,green,cream. samsung galaxy s23 phone weighs only 168 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy s23 is set up with a 50 MP + 10 MP + 12 MP back camera and 12 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) and Adreno 740 ensure the smooth performance of samsung galaxy s23. The Display of samsung galaxy s23 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.1 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass Victus 2. Mobile battery capacity is Li-Ion 3900 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy s23 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
samsung galaxy s23 Availability
| Expected Price: | Rs. 413,999 |
| Release Date: | February 28, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
samsung galaxy s23 Price and Specs
| samsung galaxy s23 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 413,999 |