Samsung Galaxy S22 Price in Pakistan
Samsung Galaxy S22
Rs. 170,899
InStock
Samsung Galaxy S22 Price & Specifications
| Release Date | 10-05-2022 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual standby (2 Nano-SIMs + eSIM) |
| Phone Dimensions | 146 x 70.6 x 7.6 mm |
| Phone Weight | 167 g |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X Capacitive Touchscreen, 1B Colors, Multitouch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | (Li-ion Non removable), 3700 mAh |
| Front Camera | 10 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec , gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
samsung galaxy s22 price in Pakistan is 170,899 PKR. samsung galaxy s22 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy s22 launched with impressive color options black,white,pink_gold,green. samsung galaxy s22 phone weighs only 167 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy s22 is set up with a 50 MP + 10 MP + 12 MP back camera and 10 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) and Adreno 730 ensure the smooth performance of samsung galaxy s22. The Display of samsung galaxy s22 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.1 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.1 inches. Mobile battery capacity is (Li-ion Non removable), 3700 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy s22 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy S22 Availability
| Expected Price: | Rs. 170,899 |
| Release Date: | May 10, 2022 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy S22 Price and Specs
| Samsung Galaxy S22 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 170,899 |