Samsung galaxy s21 fe for sale in Pakistan
Samsung galaxy s21 fe
Brand: Samsung
Rs. 65,000
| Color: |
Black purple
|
| Storage: |
128
|
| Condition: | Excellent |
| Seller: |
Fahad
|
| Address: |
shop no 481,4th floor starcity mall saddar karachi (Sadar Mobile Market Karachi)
|
Ratings
5.0
Very Good
- Location: Karachi
- Condition: Used
Guaranteed
Tested
Add-on Warranty available
Nationwide Delivery available
Share this add
Samsung S21 FE 5g 6/128 Single sim Cpid Snap dragon 888 5g 4500 MAH battery Original US stock Now available at PhoneWala 03212851521 shop no 481,4th floor starcity mall saddar karachi
×
General Info
| Release Date | 07-01-2021 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM, Dual Standby, (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 177 g |
| Operating System | Android 12 OS |
Display
| Screen Size | 6.4 Inches |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
Memory
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | No |
Battery
| Type | 4500 mAh |
Camera
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 12 MP + 12 MP + 08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | UHD 4K (3840 x 2160) @60fps |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Performance
| Processor | Exynos 2100 (5 nm) |
| GPU | Mali-G78 MP14 |