Samsung Galaxy M72 Price in Pakistan
Samsung Galaxy M72
Rs. 79,999
Coming Soon
Colors
Samsung Galaxy M72 Price & Specifications
| Release Date | 12-02-2024 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.9 x 77.3 x 8.4 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED Plus, 120Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Samsung Galaxy M72 price in Pakistan is 79,999 PKR. Samsung Galaxy M72 is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy M72 launched with impressive color options Dark Blue,Silver. Samsung Galaxy M72 phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy M72 is set up with a 108 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MP5 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy M72. The Display of Samsung Galaxy M72 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is Li-Po 6000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy M72 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy M72 Availability
| Expected Price: | Rs. 79,999 |
| Release Date: | February 12, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy M72 Price and Specs
| Samsung Galaxy M72 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 79,999 |