Samsung Galaxy M35 Price in Pakistan
Samsung Galaxy M35
Rs. 58,999
Coming Soon
Colors
Samsung Galaxy M35 Price & Specifications
| Release Date | 14-07-2024 |
| SIM Support | Hybrid SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.3 x 78.6 x 9.1 mm |
| Phone Weight | 222 g |
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Unspecified |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 M + 5 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Samsung Galaxy M35 price in Pakistan is 58,999 PKR. Samsung Galaxy M35 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy M35 launched with impressive color options Dark Blue,Light Blue,Gray. Samsung Galaxy M35 phone weighs only 222 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy M35 is set up with a 50 MP + 8 M + 5 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MP5 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy M35. The Display of Samsung Galaxy M35 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.6 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 inches. Mobile battery capacity is 6000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy M35 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy M35 Availability
| Expected Price: | Rs. 58,999 |
| Release Date: | July 14, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy M35 Price and Specs
| Samsung Galaxy M35 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 58,999 |