Samsung Galaxy F35 Price in Pakistan
Samsung Galaxy F35
Rs. 68,999
Coming Soon
Colors
Samsung Galaxy F35 Price & Specifications
| Release Date | 20-02-2023 |
| SIM Support | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.7 x 77.2 x 8.8 mm (6.37 x 3.04 x 0.35 in) |
| Phone Weight | 208 g |
| Operating System | Android 14, One UI 6 |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
Samsung Galaxy F35 price in Pakistan is 68,999 PKR. Samsung Galaxy F35 is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy F35 launched with impressive color options black,green. Samsung Galaxy F35 phone weighs only 208 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy F35 is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy F35. The Display of Samsung Galaxy F35 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.44 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy F35 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy F35 Availability
| Expected Price: | Rs. 68,999 |
| Release Date: | February 20, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy F35 Price and Specs
| Samsung Galaxy F35 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 68,999 |