Samsung Galaxy A57 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A57
Rs. 140,999
Coming Soon
Colors
Samsung Galaxy A57 Price & Specifications
| Release Date | 15-03-2023 |
| SIM Support | Single SIM (Nano-SIM, eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 158.2 x 76.7 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 202 g |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| Screen Size | 6.4 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 12MP + 50MP + 5MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Exynos 1380 |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Samsung Galaxy A57 price in Pakistan is 140,999 PKR. Samsung Galaxy A57 is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A57 launched with impressive color options lime,awesome_violet,graphite,white. Samsung Galaxy A57 phone weighs only 202 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A57 is set up with a 12MP + 50MP + 5MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Exynos 1380 and Mali-G68 MP5 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A57. The Display of Samsung Galaxy A57 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.4 Inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A57 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A57 Availability
| Expected Price: | Rs. 140,999 |
| Release Date: | March 15, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy A57 Price and Specs
| Samsung Galaxy A57 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 140,999 |