Samsung Galaxy A37 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A37
Rs. 134,999
Coming Soon
Colors
Samsung Galaxy A37 Price & Specifications
| Release Date | 30-05-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 161.3 X 78.1 X 8.2mm |
| Phone Weight | 199g |
| Operating System | Android 12 OS |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | MicroSD (Up to 1TB) |
| Type | Li-Po Non removable, 5000 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Samsung Galaxy A37 price in Pakistan is 134,999 PKR. Samsung Galaxy A37 is available with a variant 6GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A37 launched with impressive color options lime,graphite,violet,silver. Samsung Galaxy A37 phone weighs only 199g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A37 is set up with a 48 MP + 8 MP + 5 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (2 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A37. The Display of Samsung Galaxy A37 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.6 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is Li-Po Non removable, 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A37 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A37 Availability
| Expected Price: | Rs. 134,999 |
| Release Date: | May 30, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy A37 Price and Specs
| Samsung Galaxy A37 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 134,999 |