Samsung Galaxy A15 5G Price in Pakistan
Samsung Galaxy A15 5G
Rs. 50,349
InStock
Samsung Galaxy A15 5G Price & Specifications
| Release Date | 11-12-2023 |
| SIM Support | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Phone Weight | 200 g |
| Operating System | Android 14, One UI 6 |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | MediaTek Helio G99 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Samsung Galaxy A15 5G price in Pakistan is 50,349 PKR. Samsung Galaxy A15 5G is available with a variant 6GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A15 5G launched with impressive color options blue_black,light_blue,yellow. Samsung Galaxy A15 5G phone weighs only 200 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A15 5G is set up with a 50 MP + 5 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G99 and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A15 5G. The Display of Samsung Galaxy A15 5G supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.5 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A15 5G price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A15 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 50,349 |
| Release Date: | December 11, 2023 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy A15 5G Price and Specs
| Samsung Galaxy A15 5G 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 50,349 |
| Samsung Galaxy A15 5G 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 64,999 |